Peter Balko gościem Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

0

„Wyspa Ø“ – między rzeczywistością a fikcją. O sile słowa pisanego i potędze wyobraźni rozmawiać będą słowacki autor „Wyspy Ø“ Peter Balko i dr Anna Kobylińska z Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie w sobotę 25 maja o godz. 13 (sala im. Kisielewskiego, PKiN).

Kiedy druga książka Petera Balko pojawiła się w księgarniach, recenzent z wiodącego dziennika czym prędzej ostrzegł czytelników: „Jeśli boisz się fantastyki, trzymaj się od tej książki z daleka”.

Za przekład powieści „Wyspa Ø” Miłosz Waligórski otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”.

Peter Balko – słowacki prozaik i poeta, absolwent scenariopisarstwa i dramaturgii w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie (VŠMU). Laureat nagrody głównej w konkursie Poviedka 2012 za opowiadanie Labutia balada (Łabędzia ballada), które stało się podstawą debiutanckiej powieści Vtedy v Lošonci (2014, Wtedy w Loszoncu). Razem z Lucią Potůčkovą i Marošem Hečkiem wydał tom poetycki Metrofóbia (2012). W swoim rodzinnym mieście współorganizuje międzygatunkowy festiwal Medzihmla. Za Vtedy v Lošonci otrzymał Nagrodę Jána Johanidesa, Nagrodę Fundacji Banku Tatra oraz nagrodę czytelników Anasoft litera 2015. Książka ukazała się także w języku czeskim, polskim i niemieckim. Jego najnowsza powieść ØSTROV („Wyspa Ø“) opowiada o sile wyobraźni, pisaniu i poszukiwaniu zaginionego ojca. Obie książki Petera Balko znalazły się wśród 10 najlepszych książek na Słowacji nominowanych do Nagrody Anasoft Litera. Mieszka w Bratysławie z żoną Verą i grubą, czarną kotką Luną.

Organizatorzy: Instytut Słowacki w Warszawie i Słowackie Centrum Literatury

Polskim wydawcą książek Petera Balko jest Biblioteka Słów.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788396309556″/]

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.