Struna/Wyspa Nazino

0

Książka zawiera dwa opowiadania Stefana Türschmida, oba utwory związane są z epoką stalinowską.

Bohaterem “Struny” jest generał Armii Czerwonej Andriej Własow, który po trwającej ponad dwanaście miesięcy bohaterskiej walce z hitlerowskimi Niemcami dostaje się do niewoli. Jest rok 1942. Własow decyduje się na kolaborację. Marzy mu się odtworzenie narodowej Rosji na gruzach stalinowskiej tyranii i komunistycznego systemu. Wprawdzie – niestety – u boku armii Hitlera, ale to przecież jedyna realna siła, która jest w stanie tego dokonać.

“Wyspa Nazino” również opowiada o wydarzeniach autentycznych. Tym razem o wielkim  polowaniu, jakie NKWD (wówczas GPU) urządziło na początku lat trzydziestych na tzw. społeczne pasożyty, które postanowiono wywieźć z miast na Syberię. Kryterium „pasożytnictwa” stanowił brak aktualnego dowodu osobistego. Patrole wyłapywały zarówno bandytów, jak i osoby przypadkowe. Trafili na tytułową wyspę na ogromnej rzece w pobliżu Omska. Władzę sprawowali tu podzieleni na bandy zdegenerowani przestępcy, którzy aby napełnić żołądki, posuwali się do drastycznych czynów…

Książka jest świadectwem kolejnych okropności wydobytych z historycznych mroków epoki stalinizmu. A przecież, wydawałoby się, że tamte czasy i zbrodnie zostały już gruntownie zbadane i opisane, podobnie jak hitlerowskie, że na ich temat niczego nowego już się nie odkryje. Jak się okazuje, nic bardziej błędnego

– Piotr Kitrasiewicz, autor książek “Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem” i “Artyści w cieniu Stalina”.

Stefan Türschmid

Struna/ Wyspa Nazino

Posłowie Piotr Dobrołęcki

O autorze:

Stefan Türschmid urodził się w 1946 roku. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Łódzkim. W cza­sach PRL-u działał w opozycji, od roku 1968 był człon­kiem nielegalnej antykomunistycznej organizacji „Ruch”. Po 1989 roku został dziennikarzem i zastępcą redaktora naczelnego „Dziennika Łódzkiego”.

Przez całe życie zajmował się końmi, star­tował w zawodach i trenował młodzież. Pisarstwem zajął się dopiero w wieku 65 lat, po przejściu na emeryturę. Wydał pięć książek: “Ikony. Opowieść o terrorystach”, “Mrok i mgła”, “Czwarty czerwony” (ukazały się nakładem DW Rebis), sagę rodzinną Türschmidów “Cień Lucyfera” (Arcana) oraz powieść “Tancerz” (Instytut Literatury). Stefan Türschmid myślał też o kolejnej książce – o żołnierzach wyklętych. Tej książki już nie zdążył napisać, zmarł 18 sierpnia 2020 roku.

Wydawcy: Biblioteka Słów (imprint Biblioteki Analiz) i Instytut Literatury | Format: 130×200 mm | Liczba stron: 142 | Okładka miękka ze skrzydełkami | ISBN: ISBN 978-83-958867-6-8, ISBN 978-83-66765-32-0 | Cena: 24,90 zł Premiera: 30 kwietnia 2021 r.

Brak komentarzy