Książka zawiera dwa opowiadania Stefana Türschmida, oba utwory związane są z epoką stalinowską.
Bohaterem Struny jest generał Armii Czerwonej Andriej Własow, który po trwającej ponad dwanaście miesięcy bohaterskiej walce z hitlerowskimi Niemcami dostaje się do niewoli. Jest rok 1942. Własow decyduje się na kolaborację. Marzy mu się odtworzenie narodowej Rosji na gruzach stalinowskiej tyranii i komunistycznego systemu. Wprawdzie – niestety – u boku armii Hitlera, ale to przecież jedyna realna siła, która jest w stanie tego dokonać.
Wyspa Nazino również opowiada o wydarzeniach autentycznych. Tym razem o wielkim polowaniu, jakie NKWD (wówczas GPU) urządziło na początku lat trzydziestych na tzw. społeczne pasożyty, które postanowiono wywieźć z miast na Syberię. Kryterium „pasożytnictwa” stanowił brak aktualnego dowodu osobistego. Patrole wyłapywały zarówno bandytów, jak i osoby przypadkowe. Trafili na tytułową wyspę na ogromnej rzece w pobliżu Omska. Władzę sprawowali tu podzieleni na bandy zdegenerowani przestępcy, którzy aby napełnić żołądki, posuwali się do drastycznych czynów…
Książka jest świadectwem kolejnych okropności wydobytych z historycznych mroków epoki stalinizmu. A przecież, wydawałoby się, że tamte czasy i zbrodnie zostały już gruntownie zbadane i opisane, podobnie jak hitlerowskie, że na ich temat niczego nowego już się nie odkryje. Jak się okazuje, nic bardziej błędnego
– Piotr Kitrasiewicz, autor książek Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem i Artyści w cieniu Stalina.
O autorze:
Stefan Türschmid urodził się w 1946 roku. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Łódzkim. W czasach PRL-u działał w opozycji, od roku 1968 był członkiem nielegalnej antykomunistycznej organizacji „Ruch”. Po 1989 roku został dziennikarzem i zastępcą redaktora naczelnego „Dziennika Łódzkiego”.
Przez całe życie zajmował się końmi, startował w zawodach i trenował młodzież. Pisarstwem zajął się dopiero w wieku 65 lat, po przejściu na emeryturę. Wydał pięć książek: Ikony. Opowieść o terrorystach, Mrok i mgła, Czwarty czerwony (ukazały się nakładem DW Rebis), sagę rodzinną Türschmidów Cień Lucyfera (Arcana) oraz powieść Tancerz (Instytut Literatury). Stefan Türschmid myślał też o kolejnej książce – o żołnierzach wyklętych. Tej książki już nie zdążył napisać, zmarł 18 sierpnia 2020 roku.
Stefan Türschmid
Struna/ Wyspa Nazino
Posłowie Piotr Dobrołęcki
Projekt okładki: Aleksandar Ćirlić
Wydawcy: Biblioteka Słów (imprint Biblioteki Analiz) i Instytut Literatury | Format: 130×200 mm | Liczba stron: 142 | Okładka miękka ze skrzydełkami | ISBN: ISBN 978-83-958867-6-8, ISBN 978-83-66765-32-0 | Cena: 24,90 zł
Premiera: 30 kwietnia.
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.